ÇELİK FİBER TEL

Çelik Fiber Tel

Çelik Fiber Teller beton mukavemetini, aşınma direncini, yangın dayanımını artırması ve çatlak oluşumunun engellenmesi amacıyla uzun yıllardır inşaat sektöründe hasır demir yerine kullanılan çelik özellikli malzemelerdir.

Çelik Fiber Tel beton içerisine katılan, takviye donatısı ince çelik tellerdir. Uçları kancalı çelik fiber teller beton içine katılarak homojen bir dağılım elde edilir. Beton altı trapez üstü kompozit yapılarda çelik hasır yerine rahatlıkla kullanılabilir.

Çelik Fiber Tel Özellikleri

Çelik Teller betonun içerisinde gelişigüzel ama düzgün dağılırlar, böylelikle betonun ek yerlerinden kırılması engellenir
Enerji emme yeteneği ve betonun üç boyutlu yapısını kuvvetlendirerek betonun darbe dayanımını artırır.
Çelik fiber tel ile kuvvetlendirilmiş betonun eğilme yorulma dayanımı normal betona göre önemli derecede fazladır.
Çelik fiber teller değişik çevre şartlarının olduğu birçok uygulamada kullanılmış ve her şartta üstün performans sağlamıştır.
Çelik fiber tellerin betondan sıyrılması daha fazla enerji gerektirir. Kırılma sonrası eğilme dayanımı çelik tellerin betona katılma oranıyla direk bağlantılıdır ve kullanılan miktar betonun enerji emme kapasitesini pozitif etkiler. Çelik fiber tel katılım oranı 20 KG - m3'ten 45 KG - m3'e kadar olan yerlerde eğilme dayanımı yaklaşık %60 artar.

Çelik Fiber Tel Kullanım Alanları

Ticari ve Endüstriyel Saha Betonları
Beton Yollar
Asmakat Döşeme Betonlar
Püskürtme Beton ve Tüneller
Otopark ve Benzin İstasyonları Gibi Ağır Yük Binen Zeminler
Beton Borular, Prekast ve Prefabrik Yapılar
Havaalanı, Apron ve Taksi Yolları
Askeri Yapılar

Çelik Fiber Tel ile ilgili sorularınız mı var? Bir ürün ile ilgili daha detaylı bilgi veya çözüm mü arıyorsunuz? -->Hemen bizi arayın.<--